W ostatnim czasie, niemal jednocześnie, pojawiły się w internecie informacje o dwóch nowych karmach:

Raw Paleo

To nowość znanego producenta leków i karm weterynaryjnych VetExpert, którego ja kojarzę z naszego BioProtect i specyfiku na skórę VetoSkin. Nie mam tutaj szału jeśli chodzi o rodzaje – mamy trzy karmy dla psów dorosłych: ras małych, średnich i dużych i trzy dla szczeniąt: małych, średnich i dużych, czyli w sumie 6 rodzajów karmy. Ponieważ mamy psa w jakimś konkretnym typie, np. duży Haker, to nie mam co wybierać pomiędzy smakami, bo dostępny mam tylko jeden worek karmy. Jest to plus, bo odpada mi czasochłonne dumanie, czy wziąć psu indyka, jagnięcinę, dzika, czy może ryby. Z drugiej strony mam świadomość, że właściciele psów potrzebują tego wybierania, dopieszczania psiaków.

Wszystkie karmy bazują na mięsie indyka i nie mają żadnych zbóż w składzie. Skład jest niemal identyczny w każdym przypadku: Indyk (80g/100g) (świeży indyk 50g/100g; suszony indyk (23.5g/100g), tłuszcz z indyka (4.5g/100g), sos z indyka (2g/100g), ziemniaki, słodkie ziemniaki, świeżo przygotowane warzywa sezonowe (15.8/100g), olej z łososia (3g/100g). Różnicą są dodatki dedykowane dla konkretnych ras. Jeśli mamy psa uczulonego na indyka, to automatycznie nie jest to karma dla nas. Jednak indyk został wybrany świadomie, jako jedno z najmniej alergizujących mięs.

Raw Paleo dostałam w ramach akcji promującej karmę. Przy założeniu konta na stronie VetExpert mamy możliwość zamówienia 1 kg karmy za darmo (pokrywamy koszt przesyłki do paczkomatu lub kuriera). Oferta trwa do wyczerpania zapasów, my się na nią załapaliśmy. Karmę testował Haker, wiec mieliśmy granulki dla psów ras dużych. Są one bardzo treściwe, co ma odzwierciedlenie w dawkowaniu. Przy psie ważącym pomiędzy 30-40 kg zalecana dawka to 320-400 g.

Karma dostępna jest w dwóch opakowaniach dla każdego rodzaju 2,5 kg i 12 lub 10 kg. Cena waha się od 89,90 zł do 279 zł. Dla mnie dość dużo na regularne karmienie, ale przy takim składzie jest to całkiem dobra cena. Znam karmy droższe z gorszym składem.

Ponieważ Haker zjadł tylko kilogram karmy, trochę dokładałam do posiłków, większość jako nagrody, to nie wypowiem się na temat wpływu tej Raw Paleo na Hakera. Na pewno w żadne sposób mu ona nie zaszkodziła i na pewno była w jego opinii smaczna.

Moja Miska

Na tę karmę trafiłam na Facebooku dzięki reklamie. Firma kupiła mnie dwoma rzeczami – pierwsza, to karma dostosowana indywidualnie do potrzeb psa, a druga to worek, na którym nadrukowana jest naklejka z imieniem i zdjęciem naszego psa. Jestem gadżeciarzem i musiałam coś takiego mieć.

Procedura zamawiania wygląda następująco – najpierw zakładamy profil naszego psa, wybieramy rasę, wagę, wiek, wielkość, czy jest kastrowany, czy jest to suka ciężarna, czy ma niedowagę, nadwagę, następnie wybieramy wszystkie alergie naszego psa i na koniec dostajemy propozycję karmy. Profil psa może być oczywiście edytowany, co ma znaczenie, jak mamy w domu rosnącego szczeniaka lub nasz pies jednak zacznie reagować alergią na jakiś składnik.

Dla Hakera wybrałam karmę bez kurczaka, zaproponowana karma miała jednak w składzie sos z kurczaka. Napisałam więc do firmy i błyskawicznie zaproponowano mi inną karmę. W przypadku Erga też musiałam pisać, bo w wykazie ras nie było łajki jakuckiej.

Dla Hakera zamówiłam karmę na bazie indyka o następującym składzie:

Skład: indyk 50% (w tym 27% świeżo przygotowanego indyka, 21% suszonego indyka i 2% wywaru z indyka), bataty (16%), ziemniaki, groszek, pulpa buraczana, siemię lniane, suplement Omega 3, witaminy i minerały, wywar z warzyw, żurawina (odpowiednio 7.5g na 1 kg produktu), glukozamina (170 mg/kg), metylosulfonylometan (170 mg/kg), siarczan chondroityny (125 mg/kg), frukto-oligosacharydy (92 mg/kg), manno-oligosacharydy (23 mg/kg).

Dodatki dietetyczne: witaminy: E672/witamina A 15,000 IU, E671/witamina D3 2,250 IU; Pierwiastki śladowe: E1/żelazo 160 mg, E2/jod 1.58 mg, E4/miedź 60 mg, E5/mangan 110 mg, E6/cynk 130 mg, E8/selen 0.60 mg. Aminokwasy:L-karnityna 480 mg/kg.

Do wyboru dostałam też: rybę, kaczkę, dziczyznę, wołowinę. Przykładowo dziczyzna ma następujący skład:

Skład: dziczyzna (z jelenia) i łosoś 50% (w tym 26% świeżo przygotowanej dziczyzny, 19% suszonego łososia, 2.5% oleju z łososia oraz 2.5% wywaru z łososia), bataty (27%), ziemniaki (7%), groszek, białko z groszku, siemię lniane, pulpa buraczana, suplement Omega 3, witaminy i minerały, wywar z warzyw, morwa (odpowiednio 7.5g na kg produktu), frukto-oligosacharydy (92 mg/kg), manno-oligosacharydy (23 mg/kg).

Dodatki dietetyczne: witaminy: E672/witamina A 15,000 IU, E671/witamina D3 2,250 IU; pierwiastki śladowe: E1/żelazo 160 mg, E2/jod 1.58 mg, E4/miedź 60 mg, E5/mangan 110 mg, E6/cynk 130 mg, E8/selen 0.60 mg.

Mogę zamówić karmę 2, 6 i 12 kg, w cenie odpowiednio 49,99, 129,99, 210,99 zł. Każda karma ma taką samą wagę i taką samą cenę.

Sporym zaskoczeniem było dla mnie dawkowanie karmy, 600 gramów karmy indykowej i 510 pozostałych. Dawka karm dla Hakera, jak dotąd nie przekraczała 450 gramów. Albo karma jest mało wydajna, albo ja faktycznie głodzę mojego aktywnego psa. Dawkowanie „Mojej Miski”, podane w gramach i mililitrach, wyliczone dokładnie do naszego psa, otrzymujemy wraz z karmą i ulotkę z dokładnym składem. Do przesyłki jest też dołączony kubeczek z miarką. To też jest duży plus w podejściu do klienta.

Nie do końca wiem czemu każda karma ma inne opakowanie. Ergutek jest bardziej eko w papierowym worku, za to Hakera worek jest bardziej praktyczny, bo ma zapięcie strunowe.

Dla Ergutka zaproponowano mi karmę z łososiem dla szczeniaka dużej rasy.

Skład: łosoś 60% (40% świeżo przygotowanego łososia (w tym 1% wywaru z łososia), 20% suszonego łososia) bataty (19%), ziemniaki, pulpa buraczana, siemię lniane, minerały, witaminy, suszona marchew, groszek, suplement Omega 3, wywar z warzyw, glukozamina (355 mg/kg), metylosulfonylometan (355 mg/kg), siarczan chondroityny(250 mg/kg), nukleotydy, frukto-oligosacharydy (92 mg/kg), manno-oligosacharydy (23 mg/kg).

Dodatki dietetyczne: witaminy: E672/witamina A 15,000 IU, E671/witamina D3 2,250 IU; pierwiastki śladowe: E1/żelazo 160 mg, E2/jod 2.54 mg, E4/miedź 60 mg, E5/mangan 110 mg, E6/cynk 230 mg, E8/selen 0.60 mg. Aminokwasy:L-karnityna 480 mg/kg.

Do wyboru mam jeszcze karmę z kurczakiem i jagnięciną.

W przypadku Erga dawkowanie jest zbliżone do karmy, którą je on teraz, czyli Purizon junior z kurczakiem i rybą.

Na stronie „Mojej Miski” możemy przeczytać, że wszystkie składniki są jakości human-grade, czyli dopuszczone do spożycia przez ludzi, co jest ważną informacją, bo mamy pewność, że mięso nie jest jakimś odpadkiem.

Pisałam, że wybierając karmę zaczynamy od stworzenia profilu psa i wybieramy jego rasę. No właśnie może to być mocno problematyczny krok dla właścicieli kundelków. Trzeba podumać do jakiej rasy jest zbliżony nasz pies. Przekłada się to pewnie na sposób dawkowania, będzie trzeba sobie samemu ułożyć idealną dawkę.

Pierwszy worek karmy możemy wypróbować ze zniżką za 19.99zł za 2 kg. Taką wersję miał Haker, przy Ergutku płaciłam już normalną cenę. Firma oferuje wysyłkę do paczkomatu lub kurierem inPost.

Psy też zjadły tej karmy za mało, żebym mogła powiedzieć coś o dobroczynnym działaniu na psa lub jego braku. Zresztą tę karmę też na razie stosujemy jako dodatkowe smaczki. Nie zauważyłam też żadnych negatywnych skutków.