Dziś polecajka - książka, która zrobiła na nas ogromne wrażenie. Zanim zakupiliśmy psa, postanowiliśmy poczytać razem z dziećmi o rasach, żywieniu i wychowaniu psów. Nie ukrywamy, że nasze pupile, które mieliśmy jako dzieci, nie były szczególnie ułożone. Bokserka Doroty skakała na ludzi, wyrywała do innych psów i choć była cudownym stworzeniem, to na wystawie została określona nawet „suką wariatką” (nie przeszkadzało jej to zdobyć medalu). Jamnik Tomka z kolei bardziej słuchał natury myśliwskiej niż opiekunów i przepadł na pewien czas, bo złapał trop. Decydując się na dużego psa i mając małe dzieci, wiedzieliśmy, że tym razem chcemy poświęcić czas na pracę z psem. Zaczęliśmy więc od kupna poradnika.

Ciężko chyba znaleźć lepszą książkę niż „Pies” Aleksandry Cherek wydany przez Samo Sedno.
Napisana została przez miłośniczkę i trenerkę psów dla każdego właściciela czworonoga. Naprawdę dla każdego. Książkę czytaliśmy wspólnie z naszymi dziećmi, córka słuchała jej prawie jak ulubionej bajki i zapamiętywała ogromną ilość informacji. Najbardziej zaciekawił ją rozdział trzeci poświęcony psim zmysłom. Była zaciekawiona tym, jak psy widzą świat. Dzięki Laurze większość zabawek psa jest w widocznych dla niego kolorach - niebieskim i żółtym.

Istotnym rozdziałem jest też rozdział drugi, gdzie znajdują się „Kryteria wyboru psa”, w którym to autorka zamieściła dziesięć podstawowych pytań, na które powinno się odpowiedzieć, zanim zdecyduje się na psa. Każde z nich jest później szczegółowo omawiane.
Bardzo podoba mi się też rozdział poświęcony szkoleniu. Każde ćwiczenie z psem jest dokładnie opisane - co należy przygotować, jak postępować. Autorka szczegółowo omawia zagadnienie szkolenia pozytywnego - przede wszystkim nagradzanie pożądanych zachowań, a nie karanie negatywnych. To chyba najbardziej przydatna część książki, a jednocześnie coś, co naprawdę książkę wyróżnia na rynku.

Przydatny jest też rozdział na temat psich zakupów. Na jej podstawie robiliśmy listę zakupów przed pojawieniem się psa. Właściwie listę przygotowały dzieci, zaglądając do książki.

Poza tym mamy tam omówienie mowy ciała i zachowań psów, część poświęconą pielęgnacji i żywieniu, wraz z przepisami na smakołyki do ćwiczeń - ciasteczka marchewkowe okazały się tak pyszne, że podjadaliśmy je psu ;) Mamy też PSYchologię, czyli omówienie najczęstszych problemów oraz przegląd psich sportów.

Całość podana została w bardzo fajnej i przejrzystej formie z rameczkami z ciekawostkami, ważnymi uwagami, wskazówkami, a każdy rozdział kończy jedna strona podsumowania. Uwagi nie rozprasza nadmiar kolorów, zdjęć. To naprawdę super pomoc dla właścicieli psów. Jesteśmy oboje pod wrażeniem i korzystamy.